Zlatý Prskavec! Ráno jsem si řekl: ,,Vyhraj!‘‘

30. 9. 2019

Jiří Prskavec se podruhé v kariéře stal světovým šampionem. Český kajakář ve svůj finálový den nenašel přemožitele, druhého Španěla Davida Llorenteho porazil o 1,70 vteřiny. Třetí skončil taktéž domácí Joan Crespo.

„Já to dokázal,“ raduje se Prskavec, který za celý finálový den nenašel přemožitele. Vyhrál už dopolední semifinálovou jízdu a do finále nastupoval jako poslední závodník. Nervy udržel na uzdě a vyhrál o téměř dvě vteřiny nad domácím Davidem Llorentem.

„Nervy byly obrovské, ale myslím, že jsem se s tím neuvěřitelně popral. Na startu jsem si řekl ‚jeď co umíš‘. Jízda mi šla, věděl jsem, že mi trošku nejely první tři brány, za šestkou jsem trošku zrychlil a snažil se uvolnit. Rval jsem to až do cíle, a když jsem dojel, svítila tam jednička,“ vypráví český kajakář, který svým výkonem zajistil České republice účastnické místo na olympiádě v Tokiu 2020.

Letošní mistrovství světa bylo také prvním nominačním závodem na olympiádu v Tokiu. Díky svému vítězství nyní Prskavec získal 3 bonusové body a vede českou nominaci. „Nominace teprve začala a nic není rozhodnuto,“ sděluje novinářům. Kajakáře čekají ještě dva nominační závody – česká nominace a mistrovství Evropy v příštím roce.

Po vítězství v celkovém pořadí Světového poháru 2019 a dnešním zisku titulu mistra světa Jirka potvrdil roli světové jedničky a nyní ho čeká zasloužené měsíční volno. Pak se vrhne do přípravy na olympijskou sezónu. Nejdříve absolvuje tréninkový kemp v Londýně a následně 14 denní přípravu v dějišti LOH Tokiu 2020, na trati, která byla pro tuto olympiádu vystavěna.

V mezičase si ale Jirka ještě odskočí pro bakalářský titul na VŠ Palestra a vstoupí do manželského svazku s přítelkyní Terezou.