Závěrečná zpráva Jiřího Prskavce k sezóně 2017

27. 10. 2017

Možná je v něm pořád kus zklamání z nedávného mistrovství světa. Smutek, že závěr sezony prostě dopadl špatně a on se vůbec neprobil do finále. Jenže když se kajakář Jiří Prskavec podívá zpětně na celý závodní rok, usmívá se a nadšeně řekne: "Byla to velmi úspěšná sezona, ve které se mi nepovedl jen jeden závod. Jinak jsem byl na každém mezinárodním klání ve finále a pouze jednou neměl z toho medaili. Skvělou výkonnost potvrzuje fakt, že ve všech závodech, ve kterých jsem startoval jsem zajížděl časy, do nejlepší trojky.  Takže ano - byl to úplně super rok, kterému chyběla jen třešnička na dortu. A to je ta největší chyba."  

I tak jeden titul mistra světa získal. Společně s parťáky Tunkou a Přindišem triumfovali na šampionátu ve francouzském Pau v kategorii hlídek. Neporazitelní byli i na mistrovství Evropy, kde k tomu Prskavec přidal individuální bronz. Také proto není teď na konci letošní sezony důvod truchlit, byť rána z Pau se ještě nestihla zahojit. Navíc sám kajakář cítí zlepšení v technice, ví, že se zase o oproti loňsku, kdy získal bronz na olympiádě, o kus posunul. "Jsem dál. Teď bych jen potřeboval vyladit, abych zajížděl převážně čisté jízdy a nedával tolik šťouchů," vypráví.

I proto si po šampionátu v Pau naordinoval pouhé měsíční volno. Jeho závěr pak stráví v Karlových Varech v Hotelu Imperial, kde ho čekají i proslulé lázeňské procedury. "Doufám, že mi tam dodají novou energii. A začátkem listopadu do toho budu moct jít naplno." Pak už to totiž půjde ráz na ráz. Hned na přelomu listopadu a prosince vyráží na dvoutýdenní soustředění do Afriky. Následuje příprava doma, kdy chce Prskavec během Vánoc okusit běžky a bazén, a v lednu vyráží na tradiční měsíc a půl trvající soustředění do Austrálie. "Dám přípravě zase maximum, protože se chci nominovat do reprezentace, abych mohl jet na mistrovství Evropy v Praze. Vždycky byl pro mě nejvíc svět, ale tím, že bude Evropa tentokrát doma, to pro mě znamená opravdu hodně. Chci tam být a chci bojovat o medaile," přeje si Prskavec.

Ano, záležet bude na tréninku, drilu. Samozřejmě i na zdraví a jak sportovci rádi říkají také štěstí. Jenže pro úspěch každého sportovce jsou důležití i jeho partneři. Jejich - nejen finanční - podpora uklidňuje a dodává tréninku nový rozměr. To si uvědomuje i Prskavec. "Partneři jsou pro mě důležití zejména proto, že mi umožňují skvělou přípravu, kterou mám."

Pak se nadechne a přidá skutečnost, která je pro něj možná důležitější než peníze. "Mám štěstí, že mí partneři jsou především lidi, kteří mi věří. Není to tak, že když se to jednou nepovede, že by byl oheň na střeše. Podporují mě dlouhodobě a za to jsem jim strašně vděčný." Vše se mu potvrdilo i po nedávném mistrovství světa. I přes zklamání se od nich dočkal uznání. "Potěšili mě, že si nic nedělali z toho, že se mi to jednou nepovedlo," říká.

Koneckonců i prohry jsou nedílnou součástí sportu. A jen díky nim se pozdější velcí šampioni zlepšili. "I tady ta porážka mi jednou pomůže a věřím, že za rok dva pochopím, že byla k něčemu dobrá."

Děkujeme všem partnerům za důvěru a podporu a budeme se těšit na další spolupráci v sezóně 2018, ve které budou hlavními vrcholy v červnu Mistrovství Evropy v Praze Troji a zářiové Mistrovství světa  v brazilském  Rio de Janeiro.

http://www.jiriprskavec.cz/